• 20-lecie
  • 333A
  • 1
Drukuj

A może zamiast ProCROSS, krzyżówka GoldenCROSS?

      Naszą wędrówkę po genetyce duńskiej kontynuujemy w obszarze bydła krzyżowanego w typie GoldenCROSS. Ten system krzyżowania oparty jest na trzech rasach Holstein x Duńska Czerwona x Jersey.

gold

Źródło: GodlenCROSS the future for milk production-Swedisch University of Agriculural Sciences

      Chcielibyśmy zaprezentować Państwu system za pomocą którego możemy dojść do tego rodzaju krzyżówki. W zasadzie mamy dwie możliwości krzyżowania międzyrasowego: krzyżówka rotacyjna oraz jej odmiana- krzyżówka Combi.
      W przypadku zastosowania krzyżówki rotacyjnej zaczyna się krzyżowanie od bydła w jednej czystej rasie, w naszym przypadku jest to rasa Holstein. W następnym pokoleniu wykorzystuje się byka innej rasy, w naszym przypadku jest to byk rasy Duńska Czerwona. Urodzony cielak będzie krzyżówką rasy Holstein x Duńska Czerwona. Jeśli urodzi się jałówka wtedy hodowca wprowadza buhaja 3 rasy, aby pokryć jałowicę, w naszym wypadku będzie to byk w rasie Jersey. Cielak pochodzący od niej będzie w krzyżówce typu GoldenCROSS. Wtedy cały cykl zaczynamy od początku i w dalszych pokoleniach zaczynamy od krycia bykami rasy Holstein. 

rotacyjna

   Źródło: GodlenCROSS the future for milk production-Swedisch University of Agriculural Sciences str.7  

Wykres wykazuje, że efekt heterozji w przypadku takiego systemu krzyżowania został zachowany w każdym nowym pokoleniu.

        Następnym sposobem krzyżowania jest krzyżówka typu Combi. W układzie krzyżowym Combi, hodowla idzie w dół - w kierunku produktu końcowego, zamiast w kołowej kontynuacji. W systemie tym zazwyczaj wykorzystuje się nasienie seksowane, aby zapewnić możliwie najwyższą liczbę żeńskich potomków. W tym przypadku również zaczynamy od bydła w jednej czystej rasie np. Holstein. Jeżeli osobnik z rasy Holstein nie nadaje się do tego, aby użyć go do krzyżowania jako pierwszego, będzie on wydelegowany do krycia w następnym pokoleniu i wtedy stworzy krzyżówkę z następną rasą. W naszym wypadku będzie to zarówno Jersey i Duńska Czerwona. Ich potomek będzie wtedy 3 rasą do krzyżówki Combi. Może on być później wykorzystany do produkcji. Alternatywą, którą się powszechnie stosuje w tej krzyżówce jest krzyżowanie z bykiem rasy mięsnej. W kombinacji tej rodzi się potomstwo mające dolew rasy mięsnej które równocześnie produkuje mleko. To ostatnie krzyżowanie zalecane jest w przypadku zakończenia krzyżowania i wysłania krowy na rzeź.

combi

 

Źródło: GodlenCROSS the future for milk production-Swedisch University of Agriculural Sciences str.9

         We wcześniejszym artykule opisaliśmy zalety płynące z krzyżowania bydła. Są one wspólne dla bydła ProCROSS oraz GoldenCROSS. W tej części artykułu chcielibyśmy skupić się na głównych zaletach bydła krzyżowanego typu GoldenCROSS. Rynek mleka wymusza na swoich producentach zastosowania nowych rozwiązań, cięcia kosztów, lepszych parametrów mleka oraz lepszego wykorzystania paszy. Właśnie w tym kierunku idzie GoldenCROSS. Rolnicy szukają obecnie krów, które mogą zwiększyć zysk w gospodarstwie i mogą dać im wyższą produkcję mleka w systemie pastwiskowym z średniej wielkości zwierzętami, dobrymi wymionami, racicami i nogami, cechami zdrowotnymi i wysokimi parametrami mleka. Teraz można to wszystko osiągnąć używając bydła krzyżowanego typu GoldenCROSS i produkując zwierzęta o średniej budowie ciała, z niższymi kosztami utrzymania oraz niższej masie osobniczej o około 33 kg. Ma to ogromny wpływ na zdrowotność i ekonomię w gospodarstwie, ponieważ takie zwierzęta żyją dłużej, wymagają mniejszych nakładów finansowych związanych z żywieniem oraz obsługą. Jako anegdotę chcielibyśmy Państwu przedstawić wyniki przeprowadzone na krowach tej krzyżówki w Danii. Wyliczono mianowicie, że długość gryzienia trawy na minutę w przypadku bydła rasy Jersey i Holstein jest różna. Z korzyścią dla bydła Jersey ( 0,42 sekundy kontra 0,38 sekund).

        Analizując wszystkie zalety bydła GoldenCROSS jako potwierdzenie teorii chcielibyśmy przytoczyć wypowiedz duńskiego hodowcy Pana Kim Ellebǣk:
„Na początku zaczynałem od 120 sztuk bydła w czystej rasie Duńska Czerwona, ale w 2002 zacząłem zastanawiać się nad sytuacją hodowców trzody chlewnej, którzy prowadzą chlewnie i ich pozytywnymi efektami pracy hodowlanej w produkcji związanymi z efektem heterozji. Dlaczego ja nie mógłbym osiągać większych zysków stosując ich rozwiązania. Krowy w moim stadzie stawały się coraz większe, były za duże do legowisk, które były w moim gospodarstwie. Dlatego zacząłem krzyżować moje bydło z rasą Holstein oraz Jersey. Po pewnym czasie okazało się, że w krowy pochodzące z krzyżowania są silniejsze, mniejsze, mają zdrowsze racice i żyją dłużej. Wcześniej krowy wytrzymywały w moim gospodarstwie 2,5 laktacji, teraz zyskałem o jedną laktację dłuższą żywotność mojego materiału hodowlanego. Na chwilę obecną posiadam 190 krów krzyżowanego bydła typu GoldenCROSS a średnia produkcja mleka w moim stadzie wynosi 10300 kg mleka. Jestem z tego wyniku bardzo zadowolony”

 

Źródło : Breeding News 2012

 

Bez tytuł

 

  Innymi hodowcami którzy mają podobne spostrzeżenia dotyczące tej krzyżówki są Państwo Britt och Paul Erik Brochner Nielsen posiadają oni 135 krów w typie GoldenCross oraz średnią produkcję mleka w swoim stadzie na poziomie 11109 kg. Korzystając z okazji chcielibyśmy Państwu zaprezentować zdjęcie Pani Britt Brochner Nielsen. Hodowcy są bardzo zadowoleni z  osiągniętych wyników w swoim gospodarstwie.

 

Źródło: tema avel&fruktsamhet kombi-kryds str.26

 

niels 

 Poniżej przedstawiamy mocne strony ras skojarzonych w typie GoldenCROSS.

golden zalety

        Podobnie jak w przypadku bydła ProCROSS analizując diagram można wywnioskować, że mieszanka tych cech daje równie spektakularne efekty co w przypadku krzyżówek typu ProCROSS. Duńczycy stawiają następujące tezy:
   1. Bydło GoldenCROSS poprawia wynik finansowy w gospodarstwie o 10%
   2. Bydło GoldenCROSS jest długowieczne oraz choruje rzadziej
   3. Dzięki krzyżowaniu męskie potomstwo rasy Jersey jest użyteczne dla hodowcy i nie mamy potrzeby usuwania go ze stada
   4. Bydło GoldenCROSS ze względu na swoją wagę ma zdrowsze nogi i racice
  5. Bydło GoldenCROSS wymaga mniej uwagi, co powoduje, że świetnie się sprawdza w dużych gospodarstwach, w których jest system wolnouwięziowy
   6. W obliczu ostatnich politycznych rozwiązań np. w Holandii gdzie przeprowadzono w tym roku program redukcji stada, wprowadza się limity na wielkość stada ponieważ jest to związane z ochroną środowiska i nadmierną produkcją obornika. W tym przypadku świetnym rozwiązaniem są krowy typu GoldenCROSS, ponieważ produkują one mniejszą ilość obornika zachowując przy tym wysoką produkcję mleka.
           Reasumując wszystkie zebrane informacje bydło rasy GoldenCROSS może być świetnym rozwiązaniem dla sympatyków drobniejszych krów, które posiadają wyższe parametry tłuszczu oraz białka. Trendsetterzy, którzy nie boją się eksperymentować powinni bardziej przyjrzeć się tej krzyżówce, ponieważ dzięki tym rozwiązaniom mają możliwość zaoszczędzenia dużej ilości pieniędzy przy mniejszym nakładzie pracy.
          Gorąco polecamy wspólnie z naszymi partnerami biznesowymi, abyście Państwo przemyśleli możliwość wprowadzenia do swoich gospodarstw nowoczesnych rozwiązań typu ProCROSS lub GoldenCROSS.

 

spis-aktualnosci

belka-email

lodz2012 lomza2011  poznan2010  poznan2 

Oddział Łomża

PH KONRAD Oddział Łomża

18-400 Łomża, ul. Poligonowa 28c
tel. (86) 215 11 15 w. 22
fax (86) 216 93 92

e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Oddział Szepietowo

PH KONRAD Oddział Szepietowo

18-210 Szepietowo, ul. Przemysłowa 11
tel. (86) 476 28 34
kom. 664 943 257

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Oddział Borki

PH KONRAD Oddział Borki

21-345 Borki k. Radzynia Podlaskiego
tel. (81) 85 74 800 fax. (81) 85 74 801
kom. 606 687 998

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.